Poznaj czym są i skąd się wzięły zakłady bukmacherskie

Czym są zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie to umowa zawarta między graczem a firmą bukmacherską, najczęściej bukmacherem internetowym. Polega ona na wskazaniu przez gracza jego typów bukmacherskich na wybrany wynik zdarzenia. Najczęściej zakłady dotyczą wydarzeń sportowych, jednak zdarzają się także zakłady polityczne, finansowe lub społeczne. W zależności od wyniku zakład można wygrać w całości lub w połowie, przegrać w całości lub w połowie lub może się on zwrócić. Wysokość wygranej zakładu bukmacherskiego zależy od kursu prawdopodobieństwa wystąpienia danego wydarzenia. Kurs ten jest zawsze proponowany przez bukmachera i podany do informacji graczy.

Jakie są rodzaje zakładów sportowych?

Podstawowym, najprostszym rodzajem zakładu jest obstawienie zwycięstwa jednego zawodnika, jednej z drużyn lub wskazanie remisu. Kolejne opcje pojawiają się w zależności od dyscypliny sportowej. Inaczej odbywa się  obstawienie meczy piłkarskich, a inaczej bokserskich. I tak na przykład w piłce nożnej gracze mają możliwość dokonania typów bukmacherskich na dokładny wynik meczu lub liczbę strzelonych bramek. Popularne są tzw. handicapy, które polegają na wskazaniu zwycięzcy i jednoczesnym wskazaniu z jakim wynikiem zakończy przegrana strona. Istnieją także zakłady akumulacyjne. Są to najbardziej dochodowe zakłady sportowe, ponieważ gracze ustalają kilka oddzielnych zakładów i jeśli wszystkie typy rozstrzygną się na korzyść gracza, wygrywa on kumulację (kursy pojedynczych zakładów mnoży się przez siebie).

Początki obstawiania meczy

Obecnie zakłady sportowe są coraz bardziej popularne. Wraca moda, którą zafascynowani byli już starożytni! W czasach Cesarstwa Rzymskiego amatorzy lubiący dodać sobie adrenaliny typowali wybranych gladiatorów na arenie lub obstawiali wyścigi rydwanów czterokonnych. Oprócz tego zakłady odbywały się wokół gier w kości, walk kogutów czy pojedynków niewolników. Obstawianie meczy w formie przypominającej dzisiejszą ma początek swojej historii w Wielkiej Brytanii. Sam wyraz „bukmacher” jest zapożyczeniem z języka angielskiego, gdzie połączenie „book” i „maker” oznacza osobę, która przyjmuje zakłady. Brytyjczycy byli pierwszym narodem, który typował wynik wyścigów konnych oraz chętnie obstawiał mecze piłki nożnej. Pierwsze informacje o zakładach bukmacherskich pochodzą z XVIII wieku, kiedy w domu licytacji Tattersalla w Londynie zaczęto przyjmowanie typów. Jednak ta forma rozrywki doczekała się pełnej legitymizacji dopiero na początku XX wieku. Możliwość powszechnego obstawiania meczy zawdzięczamy Johnowi Mooresowi, który pierwszy oficjalny punkt bukmacherski pod nazwą „Littlewood Pools of Liverpool” otworzył w 1922 roku. Początek nowoczesnej historii zakładów sportowych nie przypadkiem zbiega się w czasie z rozkwitem na przełomie XIX i XX wieku najpopularniejszej na świecie dyscypliny – piłki nożnej.
Będąc fanem piłki nożnej z pewnością masz dużą wiedzę na temat poczynań piłkarzy, trenerów i klubów. Wykorzystaj ją i zyskuj jeszcze większe piłkarskie emocje obstawiając zakłady sportowe w OddsRing!