Nadchodzą zmiany w Ekstraklasie: VAR i reforma rozgrywek

nadchodza-zmiany-w-ekstraklasie-var-i-reforma-rozgrywek-sportowyring-com

Wygląda na to, że Ekstraklasa w formie, jaką znamy od lat, niedługo przestanie istnieć. Wczoraj Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian. Najważniejsza ma dotyczyć usunięcia podziału punktów po 30 kolejkach. Z kolei Zbigniew Boniek, prezes PZPN poinformował, że od przyszłego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce sędziowie będą korzystać z systemu VAR, czyli powtórek wideo.

Od czterech lat po 30 kolejkach rozgrywek tabela jest dzielona na grupę mistrzowską i spadkową. Punkty zebrane w sezonie zasadniczym są dzielone przez dwa. Niektórym się to podoba, innym nie. Faktem jednak jest, że rozgrywki są ciekawe do samego końca, o czym najlepiej może świadczyć końcówka bieżącego sezonu.

Od kolejnego ma zostać zachowany podział na dwie grupy, ale już bez dzielenia punktów. Taką decyzję podjęła Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA.

Kolejną zmianą ma być wprowadzenie do Ekstraklasy systemu VAR, czyli Video Assistant Referee. Sędzia główny w spornej sytuacji będzie mógł skorzystać z powtórek wideo i na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję. W każdej kolejce system VAR będzie stosowany w trzech spotkaniach (nie we wszystkich, bo to zbyt duże koszty). Wybierane będzie najważniejsze spotkanie kolejki, a dwa następne będą losowane.

VAR jest testowany na mistrzostwach świata U20, ma być zastosowany na przyszłorocznym mundialu w Rosji. Od przyszłego sezonu będzie stosowany także w Bundeslidze i Serie A.