Jednak Lech na pole position

jednak-lech-na-pole-position-sportowyring-com

30 kolejek Ekstraklasy za nami. Przed reformą rozgrywek już znalibyśmy mistrza. Jednak piłkarze jeszcze nie mają wakacji. Przed nami 7 dodatkowych rund spotkań w ramach grup mistrzowskiej i spadkowej. Na razie w najlepszej sytuacji jest Lech Poznań, który rzutem na taśmę wywalczył prowadzenie na koniec fazy zasadniczej.

„Kolejorz” w 26. kolejce przegrał przy Łazienkowskiej 1:2. W kolejnych czterech spotkaniach podopieczni Nenada Bjelicy zdobyli jednak komplet 12 punktów. Pokonali kolejno Jagiellonię (5:1), Lechię (3:0), Wisłę Kraków (3:1) i Górnika Zabrze (3:1). Pozostali kandydaci do mistrzostwa w tym samym czasie seryjnie gubili punkty.

Jagiellonia, która przez długi czas była liderem, w ostatnich czterech meczach zaliczyła 1 wygraną (po szalonym meczu z Arką, w którym chwilę przed końcem przegrywała 1:2) i 3 porażki (z Lechem 1:5, z Zagłębiem 0:1 i z Wisłą Płock 1:3). Legia spisywała się niewiele lepiej. Na ostatniej prostej sezonu zasadniczego potknęła się w Gdyni (0:1) oraz u siebie z Wisłą Kraków (0:2). Wygrane w Gdańsku (3:1) oraz u siebie z Pogonią (3:0) pozwoliły jednak mistrzom Polski utrzymać kontakt z czołówką.

Po 30 kolejkach w czubie tabeli mamy ścisk jak rzadko. Prowadzi Lech, który zebrał 55 punktów. Tylko punkt tracą do niego Jagiellonia i Legia. Za nimi plasuje się niespodziewanie silna na wiosnę Wisła Płock (49).

Każdy z zespołów zagra teraz siedem spotkań, które zdecydują o tytule mistrza Polski. Z racji prowadzenia po fazie zasadniczej, najkorzystniejszy terminarz będzie miał Lech. „Kolejorz” z Jagiellonią i Legią zagra u siebie.

Oto terminarz czołowych ekip:

31.
Lech – Korona
Jagiellonia – Górnik
Legia – Zagłębie
Wisła Płock – Wisła Kraków

32.
Zagłębie – Lech
Górnik – Wisła Płock
Korona – Jagiellonia
Wisła Kraków – Legia

33.
Lech – Górnik
Wisła Płock – Zagłębie
Jagiellonia – Wisła Kraków
Legia – Korona

34.
Jagiellonia – Legia
Wisła Płock – Lech

35.
Lech – Jagiellonia
Legia – Wisła Płock

36.
Legia – Górnik
Zagłębie – Jagiellonia
Wisła Kraków – Lech
Wisła Płock – Korona

37.
Lech – Legia
Jagiellonia – Wisła Płock