Luka Modrić piłkarzem roku!

luka-modric-pilkarzem-roku-sportowyring-com

Przez ostatnią dekadę nagrody dla najlepszego piłkarza roku dzielili między siebie Leo Messi i Cristiano Ronaldo. Tym razem pojawił się ktoś trzeci. Na uroczystej gali FIFA The Best w Londynie trofeum dla najlepszego gracza świata odebrał Luka Modrić. Chorwat w tym sezonie wygrał z Realem Madryt Ligę Mistrzów, a reprezentację  Chorwacji doprowadził do wielkiego finału mistrzostw świata.

W ostatnich latach wyglądało to tak:

2017: Cristiano Ronaldo (Real Madryt)

2016: Cristiano Ronaldo (Real Madryt)

2015: Leo Messi (Barcelona)

2014: Cristiano Ronaldo (Real Madryt)

2013: Cristiano Ronaldo (Real Madryt)

2012: Leo Messi (Barcelona)

2011: Leo Messi (Barcelona)

2010: Leo Messi (Barcelona)

2009: Leo Messi (Barcelona)

2008: Cristiano Ronaldo (Manchester United)

2007: Kaka (AC Milan)

W międzyczasie zmieniała się nazwa nagrody, czasem FIFA organizowała plebiscyt wspólnie z magazynem France Football, czasem bez. Nie zmieniał się jednak prestiż i metoda głosowania. Każdy kraj zrzeszony w FIFA ma trzy głosy: najlepszą trójkę świata wskazuje kapitan i selekcjoner reprezentacji oraz jeden dziennikarz sportowy (w Polsce Michał Pol).

I tym razem, po dekadzie dominacji portugalsko – argentyńskiej, trofeum wreszcie przypadło komu innemu. Trzeba dodać, że w pełni zasłużenie, bo rola Luki Modricia i w Realu, i w reprezentacji Chorwacji, jest nie do przecenienia.

Co ciekawe, właśnie Chorwata jako numer 1 wskazał Robert Lewandowski. Trener Jerzy Brzęczek wyżej ocenił Antoine’a Griezmanna (Atletico Madryt, Francja), Modriciowi przyznał drugie miejsce. Michał Pol z kolei zgodził się z Lewandowskim i za piłkarza roku też uznał Modricia (Griezmanna umieścił na drugim miejscu).

Brzydkim zgrzytem była nieobecność na gali w Londynie dominatorów z poprzednich lat. Leo Messi tłumaczył się sprawami rodzinnymi, a Cristiano Ronaldo… skupieniem na przygotowaniach do meczu Juventusu z Bologną.

– To jest brak szacunku. Na takich galach wypada być i wtedy, gdy się wygrywa, i wtedy, gdy się przegrywa – skomentował legendarny trener Fabio Capello.

A propos trenerów, trenerem roku FIFA został Didier Deschamps, który poprowadził Francję po tytuł mistrzów świata.