Dudek: Ronaldo doskonale zna swoje ciało

dudek-ronaldo-doskonale-zna-swoje-cialo-sportowyring-com

FIFA Ballon d'Or Gala 2014

Jerzy Dudek uważa, że największym atutem Cristiano Ronaldo z Realu Madryt jest znajomość własnych potrzeb i możliwości. Do tego dochodzi konsekwencja w ciężkiej pracy.

– Jego największym atutem jest fakt, że bardzo dobrze zna siebie. Pamiętam, że za czasów Jose Mourinho w ogóle nie ćwiczyliśmy na siłowni. On natomiast chodził na siłownię i robił te same ćwiczenia co wcześniej. Był już doświadczony i doskonale znał swoje ciało. Dzięki temu wie co jest mu potrzebne, aby być odpowiednio silnym i szybkim – ocenił Dudek.

Jedną z charakterystycznych cech Portugalczyka jest wyjątkowo precyzyjne wykonywanie rzutów wolnych.

– W trakcie swojej kariery bardzo często zostawałem po treningach. Jeszcze w czasie gry w Feyenoordzie Ronald Koeman prosił mnie, abym został po zajęciach i pobronił jego strzały, a ja bardzo cieszyłem się, że taki zawodnik chce ze mną zostać. Podobnie było z Ronaldo. Cieszyłem się, że mogę bronić uderzenia Portugalczyka, bo to mnie wiele uczyło i dawało sporo do myślenia. Mimo że byłem już doświadczonym zawodnikiem, z chęcią z nim zostawałem tylko po to, aby jak najlepiej opanować linię jego strzału. Czasami doprowadzaliśmy do sytuacji meczowych – przyznał były bramkarz m.in. Realu Madryt i Liverpoolu.

Dudek dobrze pamięta również początki Ronaldo w Madrycie.

– Dla wielu zawodników Real nie jest łatwym klubem. Jeden czy dwa nieudane mecze mogą przekreślić całą karierę. Przykładem może być Wesley Sneijder. Nie widziałem jeszcze sytuacji, aby w jednym sezonie piłkarz dał tak wiele klubowi, a kiedy za bardzo w siebie uwierzył, to po miesiącu już go nie było w zespole. Jednak Cristiano mimo wszystkich sukcesów jest w stanie cały czas się motywować. Bardzo niewiele ludzi potrafi znaleźć w sobie tego typu mobilizację – powiedział Dudek.